Jak powstaje biżuteria srebrna?

biżuteria srebrnaProfesjonalny jubiler powinien charakteryzować się zdolnościami manualnymi jak i kreatywnością. Jego zadaniem jest tworzenie biżuterii z materiałów szlachetnych, czyli metali szlachetnych odpornych chemicznie. Najpopularniejszym rodzajem jest biżuteria srebrna i złota w czystej postaci, często upiększona drogocennymi kamieniami. Jubilerskie kamienie cechuje wysoka połyskliwość oraz efektywne zabarwienie. Najwyższą trwałością i twardością wykazują się diamenty, odpowiednio oszlifowane stają się brylantami.

 

Proces tworzenia biżuterii srebrnej zaczyna się od projektu graficznego. Kiedy projekt jest gotowy, w większych zakładach przenoszony jest do specjalnych programów, tworzących modele 3D i formy. Następnie do przygotowanych odlewów w postaci płynnej wlewa się dany metal (złoto, srebro, domieszkowane lub nie). Po zakończeniu procesu formowania czas na obróbkę produktu specjalistycznym sprzętem takim jak imadła, szczypce, nożyce, młoty, przecinaki itd. Zakończeniem jest oprawianie kamieni ozdobnych, cyrkonii lub pereł. Jubilerzy prowadzący działalność na mniejsza skalę sami dokonują topienia, odlewania i walcowania metalu przy użyciu specjalistycznych metod jak: kucie, lutowanie, nitowanie, zgrzewanie, grawerowanie i znakowanie.

Złotnik oprócz projektowania trudni się również naprawą, konserwacją oraz przeróbką zgodnie z życzeniem klienta. Jego praca wymaga dobrego wzroku i ogromnej precyzji.

2 komentarze

  • Podobał mi sie ten artykuł… od zawsze interesuję się biżuterią ze srebra – jest niezwykle praktyczna.

Możliwość komentowania została wyłączona.