Każda biżuteria, pomijając oczywiście pierścionki, posiada zapięcie. Niezależnie od tego czy są to kolczyki, łańcuszek czy bransoletka muszą one się „jakoś” na nas trzymać. Zresztą, zapewne, nie raz czytając opisy biżuterii, zwłaszcza dokonując zakupów w sklepach online, natknęliście się na nazwy poszczególnych zapięć. Jak je odróżnić? Które wybrać? Sprawdź.
Mówiąc o kolczykach absolutnie nie należy mylić ich z klipsami, których zapięcie jest zupełnie inne. Kolczyki, natomiast, mogą być zapinane na sztyft, nazywany także wkrętką lub bigiel, przy czym wśród biglu wyróżnić można jeszcze zamknięty, otwarty czy angielski.
Sztyft to cienki kawałek srebra z jednej strony posiadający ozdobny element, a z drugiej (tej z tyłu ucha) zapięcie. To rodzaj zapięcia, który pozwala na spanie w kolczykach. Jest także idealny dla dzieci i aktywnych kobiet, gdyż sztyft minimalizuje możliwość zerwania kolczyka z ucha.
Bigiel, natomiast, to wyprofilowany kawałek srebra, który przekłada się przez ucho i to do niego przyczepiona jest część ozdobna. Kolczyki na biglu są fantastycznym dodatkiem dla nastolatek i kobiet, które mogą sobie pozwolić na noszenie (np. w pracy) wiszących kolczyków.
ZAPIĘCIA W ŁAŃCUSZKACH I BRANSOLETKACH
W przypadku łańcuszków i bransoletek występują najczęściej zapięcia typu:
Karabińczyk, będący jednym z bardziej uniwersalnych zapięć. Niezwykle prosty, dostępny w wielu rozmiarach, idealnie współgra z popularnymi linkami i delikatnymi łańcuszkami. Karabińczyk dzieli się także na typ CHP, gdzie oczko, przez które przechodzi łańcuszek jest schowane, wydłużony typ CHR czy CHPTC, gdzie nie ma osłonki, a w jej miejsce wstawiono kółeczko.
Federing, kolejne niezwykle często spotykane zapięcie w łańcuszkach, jak i bransoletkach. Swoim działaniem przypomina karabińczyk, jednak zrobione jest w kształcie kółka.
Zapięcie z zatrzaskiem, idealne dla osób, które chcą mieć pewność, że zapięcie nie odczepi się samoczynnie i nie zgubimy bransoletki (rzadziej łańcuszka).
Toggle, zdecydowanie rzadziej występujące, a szkoda, bowiem to zapięcie samo w sobie jest ozdobą. Składa się ze srebrnego patyczka i drugiego, większego srebrnego elementu, którym patyczek się blokuje. Występuje w wielu wariacjach rozmiarowych i pod względem wzorów.
Wybór samych zapięć do srebrnej biżuterii, ale nie tylko srebrnej, jak widać, jest imponujący. Jednak dzięki tej krótkiej charakterystyce najbardziej uniwersalnych i popularnych zapięć nie będziesz miał/a problemu z ich odróżnieniem.
Ja osobiscie nie mam ulubionych rodzajów zapięć i wybieram je raczej ze względu na model biżuterii.
Sztyf jest super- zwłaszcza gdy uprawiamy jakiś sport czy inną aktywność…
W kolczykach bardzo lubię bigle zamknięte- mam pewność że nie zgubię ukochanych kolczyków- a kilka razy mi sie to już zdarzyło…